W dzisiejszych czasach wręcz nie da się unikać dodatków chemicznych. Są obecne właściwie w większości produktów, które jemy i w większości środków pielęgnacyjnych, które stosujemy dla dobra naszej skóry każdego dnia. Nasz organizm przyjmuje duże ilości chemii, ponieważ preparatów pielęgnacyjnych i higienicznych używamy przez całe życie. Wciąż nie do końca znany jest dokładny wpływ tych związków chemicznych na nasz organizm i na środowisko. Alergie to tylko pojedynczy przykład ich działania ubocznego.
Certyfikowane kosmetyki ekologiczne produkowane są na bazie składników pozyskiwanych z kontrolowanych upraw czy hodowli. Wytwarza się je poprzez metody fizyczne. Zaliczamy do nich np. tłoczenie, destylację na parze wodnej, filtrację, ekstrakcję czy suszenie, mielenie, przesiewanie. Produkty te nie zawierają więc zanieczyszczeń mogących zaszkodzić zdrowiu ani sztucznych dodatków, ewentualnie ich niezbędne minimalne dozwolone ilości (do 5%). W kręgu dodatków syntetycznych znajdują się np. związki powierzchniowo-czynne o funkcji czyszczącej pojawiające się w recepturach szamponów oraz żeli myjących lub np. niewielkie ilości emolientów czy estrów syntetycznych, które zapewniają lepszą konsystencję preparatu i ułatwiają jego aplikację. Takie składniki pozwalają zwiększyć ofertę zapachową i ułatwiają wprowadzanie do nich np. witamin (A, E) czy nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT). Jednak certyfikowane kosmetyki organiczne nie posiadają żadnych składników budzących kontrowersje jeśli chodzi o ich wpływ na nasze zdrowie i skórę. Nie są testowane na zwierzętach ani nie pochodzą z roślin modyfikowanych genetycznie. Ich opakowania są biodegradowalne.
Wybieraj produkty certyfikowane, jeśli nie potrafisz samodzielnie rozszyfrowywać ich składu. W przypadku braku certyfikatu sprawdź, czy w składzie nie ma potencjalnie szkodliwych składników.
W zdrowym stylu życia staramy się unikać wysoko przetworzonej żywności, która może szkodzić zdrowiu. Nie myślimy jednak o kosmetykach, a przecież ich składniki również wnikają do organizmu. Bio kosmetyki lepiej wpływają na naszą skórę, ponieważ wspierają naturalne procesy w niej zachodzące. Różnią się od sztucznych również czasem działania. Jest on wolniejszy niż w przypadku wielu preparatów chemicznych, których doraźny efekt może być natychmiastowy (głównie dzięki obecności silikonów). Pamiętajmy jednak, że przy systematycznym stosowaniu preparatów organicznych ich działanie jest trwałe, a efekty pozostają na długo. W najlepszych restauracjach szef kuchni nie zastępuje naturalnych ziół i aromatów ich sztucznymi odpowiednikami, ponieważ wie, że te im nigdy nie dorównają, i że stworzenie najwyższej jakości posiłku wymaga użycia najwyższej jakości składników. Dzięki odpowiednim, naturalnym środkom pielęgnacyjnym nasza skóra będzie zdrowsza, mocniejsza, jędrniejsza i lepiej radząca sobie z różnymi niekorzystnymi czynnikami. Również dlatego, że sami nie będziemy jej tych niekorzystnych czynników dostarczać.